Karácsony: Magyarország ismét a semmiért állt a történelem rossz oldalára
Az olcsó orosz gáz csak egy újabb fideszes mítosz – írja a főpolgármester.
Az olcsó orosz gáz csak egy újabb fideszes mítosz – írja a főpolgármester.
Dinamikus ársapkát vezetnének be a TTF, tehát a holland gáztőzsde alapján értékelt gáz árára, ez az orosz gázt is érinti – jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, sajtótájékoztatóján. 2023 tavaszától pedig új indexállást dolgoznának ki a cseppfolyós LNG gázra, az általában tankerekkel Európába importált cseppfolyós gáz árára, ami egyre meghatározóbb az európai piacon.
A külgazdasági és külügyminiszter az orosz energiapiaci cégek felsővezetésével ült egy színpadra Moszkvában, ahol ugyan háborúnak nevezte a háborút, de nem tett szemrehányást az oroszoknak, csak azt hangsúlyozta, hogy a magyaroknak a legfontosabb saját maguk.
A hosszú távú elkötelezettséget erősítették a Gazprom vezérével folytatott megbeszélésen. Az eddig nyugat felől, kerülővel Magyarországra érkező orosz gázt a Török Áramlatba irányítják át az oroszok. Szijjártó Péter alá fogja írni a halasztott fizetésről szóló szerződést is.
Kibertámadással, további gázvezetékek elleni szabotázsakciókkal is okozhat kellemetlenséget Európának Moszkva, de erőszak nélkül is vannak olyan eszközei, amellyel az orosz vezetés nyomást tud gyakorolni az EU-ra. Az élelmiszerárakra komoly hatással van például a műtrágyagyártás, amire Európának nem nagyon van alternatívája és könnyen lehet, hogy emiatt belemegy valamiféle kompromisszumba.
A háború előtt Olaszország volt az orosz gáz második legnagyobb importőre az EU-ban.
Továbbra is Magyarország az orosz gázimportnak egyik legjobban kitett tagállam az Európai Unióban. Közben a betárazás EU-szerte május óta meghaladja a tavalyi szintet.
Az orosz gáztól való teljes függetlenedés nem vállalható jelenleg – mondta.
Bár sokan bíztak abban, hogy az orosz gazdaság egyből megroppan az Ukrajna elleni háború nyomán elrendelt nyugati szankciók miatt, ez nem történt meg. Ugyanakkor az sem igaz, hogy ezek az intézkedések nem érnek semmit sem. Próbálunk igazat tenni abban, kinek is fájnak jobban a szankciók.
Vannak különbségek a szénhidrogénekben gazdag autokráciák között – mondta Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője a HVG-ben megjelent interjúban.
Az energetikai szakember szerint nem a mostani tél lesz a kérdéses, hanem a következő.
Összeült az európai energetikai miniszterek tanácsa, hogy megvitassák, mit tehet az EU a növekvő áramköltségek ellen. A négy fő elemből álló javaslat legnagyobb volumenű pontja az, hogy a miniszterek korlátoznák az orosz gáz felvásárlási árát az EU-ban. Erre és a javaslat többi pontjára az Európai Bizottság hamarosan konkrét javaslatot is készít, Szijjártó Péter azonban már most jelezte, a magyar kormány ellenzi az ársapka ötletét.
Pénteken délután még úgy volt, hogy újraindul a földgázszállítás Európa felé, de estére kiderült, mégsem.
A kezelő adatai arra utalnak, hogy hajnalban újraindul az orosz gáz szállítása Európa felé az Északi Áramlat 1 gázvezetéken. Ahogy korábban, most is csak a vezeték kapacitásának ötödét használják majd ki.
„Gázembargót most!” – festették magukra és álltak a politikus mellé a kancellár berlini fogadóóráján.
Szocsiban találkozott az orosz és a török államfő, akik megállapodtak, hogy több területe növelik az együttműködést, és hogy Törökország rubelben fizet majd az orosz gáz egy részéért.
Éles a gáztakarékossági rendelet, ennek értelmében a tagállamok – egyelőre önkéntes alapon – 15 százalékkal csökkentik gázfelhasználásukat az idei téli szezonban. Ha gázhiány lenne, a spórolás kötelezővé válik.
A külügyminiszter szerint lehet álmokat szőni, de ha nincs alternatíva, az védtelen pozíció.
A lett földgázszállító pénteken közölte, hogy már csak euróban hajlandó fizetni, az oroszok viszont rubelben szeretnék megkapni az ellenértéket.